FobiaZine.net – Az Esm’ (2015) review

Psal se rok 2002 a v ruském Novosibirsku založil Alexey Boganov projekt s názvem WELICORUSS. Aktuálně máme rok 2015 a Alexey Boganov působí v České republice (od roku 2013) a jeho původně osobní záležitost se změnila v plnohodnotnou kapelu s mezinárodní sestavou, v níž máme i našeho reprezentanta v podobě bubeníka Davida Urbana. Ke změně půdy pod nohama se rozhodl hlavní mozek Alexey Boganov hlavně z důvodu, že v Novosibirsku a potažmo celém Rusku nebyly dobré podmínky pro metalovou kapelu, přesto je tématem písní především rodná Rus a její příroda. Nebudu tu dále rozepisovat celou historii kapely a mile rád odkážu na pěkný rozhovor, který je na našem serveru zde.

Druhá deska „Az Esm“ vychází v roce 2015, ale nahraná byla převážně ještě za doby působení v Novosibirsku. Na první poslech zaujme daleko silnější produkce a mnohem lepší zvuk, než měla debutová nahrávka „Wintermoon Symphony“ z roku 2009. Ta byla špinavější a o poznání blackovější. Žánr by mohl klamat, protože WELICORUSS jsou uváděni jako symfonický black metal. Na svém druhém výtvoru už je ale black metalu pomálu a daleko více se dostává do popředí pohanský projev se zapojením tradičních ruských nástrojů. Samozřejmě i nadále se používají symfonická aranžmá, ale jen jako výpomoc k utvoření atmosféry.

Vyzdvihnu především skladby „Voice of Millennium“, „Sons of the North“, „Bridge of Hope“ a „Outsider“. „Voice Of Millennium“ je přesný důkaz síly jakou mají WELICORUSS. Nejedná se jen o symfonické až skoro epické pasáže filmových rozměrů. Kontrast klidnějšího paganu a blackových elementů je zdařile namíchán. Hitovka „Sons of the North“ se pyšní i videoklipem, který můžete najít na YouTube profilu kapely. Chytlavý popěvek, rychlé tempo a Rusko v zádech k tomu. Rozhodně to není žádná rozjuchaná hopsačka jako od některých severských kapel. Naopak, i nadále si to drží serióznější tvář. „Bridge of Hope“ se odvíjí v obdobném duchu jako „Sons of the North“ a opět nese prapor energického pagan metalu. Nejlepší výkon podává Alexey v „pagan opeře“ „Outsider“. Tento monumentální opus magnum jsem si tak nazval. Pagan opera má několik částí, které se velmi umně propojují a celku vévodí samotný Alexey. Ten zde střídá klidné polohy s ostřejším harsh vokálem, kde mu hodně pomáhá ženský zpěv.

Ostatní materiál není špatný, ale proti výše vyzdviženým písním na mě působí epizodním dojmem a doslova mnou tyto písně proplouvají. Rodný jazyk nikterak nevadí, ba naopak. Osobně si neumím představit, že by někdo o ruské přírodě zpíval např. portugalsky. Díky Alexeyově mateřštině je to celé uvěřitelné a na posluchače dýchá zima jako z ruského filmu.

Rád bych ještě zmínil pěknou grafickou podobu bookletu celého alba „Az Esm“. Při poslechu jsem vždy listoval touto obrazovou knihou a kochal se kresbami. Za kvalitní práci dávám bod navíc. Pro snazší psaní recenze jsem všechny názvy písní napsal v angličtině, v bookletu jsou jak v ruštině, tak i v anglickém překladu.

„Az Esm“ je podařený kousek, který nakopne kariéru WELICORUSS o další stupínek. Produkce, zvuk i výkony muzikantů jsou na vysoké úrovni. Důraz je kladen na pohanskou notu a black metal ustoupil do pozadí, nicméně o žádnou folk „zábavovku“, u které netřeba přemýšlet, se nejedná. Do této hudby se bude pronikat o něco déle než u přímočařejšího debutu.

Original source:
www.fobiazine.net