RockPalace.cz – Az Esm’ (2015) review

Velice zajímavá nahrávka se dostala k mým uším. Je to aktuální album pagan black metalové kapely Welicoruss. Kdo z názvu cítí ruštinu, ten má dobrý „čich”. V současné době jde o mezinárodní projekt, který zakotvil v Praze, ale jeho původ je v ruském Novosibirsku. Název kapely Welicoruss je odvozený od názvu starého severo-východního Ruska.Hlavní zpěvák, autor hudby a textů Alexej Boganov na podzim 2013 přenesl své pole působnosti do Prahy. V Matičce měst se k němu brzy připojili srbský kytarista Gojko Marič, ruský basista Dmitrij Žicharevič a český bubeník David Urban.

V roce 2014 kapela předskakovala na koncertech Arkony v Praze a Brně a zúčastnila se českých festivalů Made of Metal a Under the Dark Moon. Právě stylově spřízněná Arkona mě ihned napadla jako možný vzor pro Welicoruss. Ale v žádném případě nejde o kopírku. Alexe je skutečně šikovný skladatel a performer. Umí napsat výrazné songy, v nichž se pojí ruský foklor z chladných sibiřských plání s nečekanou něžností ale i brutalitou black metalu.

Kapela neváhala investovat do své nahrávky nemalé prostředky. Album „Az esm” („Já jsem” ve staroruštině) je k dostání jako luxusní digipak, které doprovází luxusní stylové fotky. V bookletu lze nalézt vedle rusky psaných textů také jejich anglický ekvivalent. Nejen mí vrstevníci si tak mohou ověřit znalosti azbuky v kombinaci s dalším světovým jazykem. Překvapilo mě, kolik si toho z ruštiny pamatuju.

Nedokážu posoudit, nakolik je kapela originální. Pagan metal totiž nemám tolik naposlouchaný. Co můžu ale zodpovědně říct, nahrávka „Az esm” se mi prostě líbí. Frontman Alexej Boganov má vybraný cit pro silné melodie i zběsilé nálety kytar a bicích. Za mě teda dávám palec nahoru!

Original source:
www.rockpalace.cz